İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - ercanakar

Sayfa: [1] 2 3 4
1
Gündemdeki Konular & Haberler / 22 Aralık 1914 Sarıkamış Harekatı
« : Aralık 22, 2019, 02:02:25 ÖS »
Tam 105 sene önce Sarıkamış' ta donarak şehit olan askerlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.


2
Gündemdeki Konular & Haberler / 24 Kasım Öğretmenler Günü
« : Kasım 24, 2019, 12:21:00 ÖS »
Ülke kararmasın diye ışığıyla yollarımızı aydınlatan tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.


3
Kentsel dönüşümde kira yardımından yararlanan kişiler için sevindirici haber geldi. 2019 Kasım ayı kira ödemesi gerçekleşti.

5
Forum Hakkında / Neden Kurulduk?
« : Kasım 23, 2019, 02:42:19 ÖS »
İlk amacımız; Kentsel dönüşüm adı altında mağdur olan kişileri bir arada ve tek bir çatı altında toplamak. Burada kentsel dönüşümle alakalı istediğiniz soruların cevabını bulmayı hedefliyoruz. Diğer mağdur olan kişilerle her an iletişim halinde olmayı de hedefliyoruz. Böylelikle ortada bulunan gereksiz ve yanlış bilgileri de ortadan kaldırarak doğru ve sonuç odaklı bir yol izleyerek dayanışma içerisinde mağduriyetimizi gidermek en büyük hedefimiz.. 

6
Sarıyer'de Kentsel Dönüşüm / Sarıyer'in en büyük sorunu imar!
« : Kasım 20, 2019, 05:26:00 ÖS »
Hem Boğaz’a hem de Karadeniz’e komşu İstanbul'un en değerli ilçelerinden Sarıyer'de mülkiyet sorunu yaşanıyor.

İstanbul’un zerafetinin ve birlikte yaşama kültürünün sembolü haline gelen Sarıyer'de mülkiyet sorunu yaşanıyor. Yeni Akit Gazetesi'nden Yaşar Baş'ın yazısına göre, bölgede imar, mülkiyet ve kentsel dönüşüm sorunlarını çözmek için adımlar atılıyor.

Hem Boğaz’a hem de Karadeniz’e komşu, İstanbul’un zerafetinin ve birlikte yaşama kültürünün sembolü bir ilçe Sarıyer.

Bir ucundan öbür ucuna Türkiye’nin tam olarak özeti. Eğitim, gelir, coğrafi köken, inanç ve siyasi tercihlerin mozaiği bir ilçeden söz ediyoruz


 
Emirgan, İstinye, Yeniköy, Tarabya , Ayazağa, Maslak, Rumeli Kavağı, Zekeriyaköy, Kilyos da Sarıyer’de, Armutlu da Garipçe de Kumköy de Kireçburnu da Kemer de Sarıyer’de.

Potansiyeli çok büyük bir ilçe. Bu potansiyel ile buluşması çok gecikmiş bir ilçe aynı zamanda.

Türkiye’yi hiç tanımayan bir yabancıya İstanbul’u şöyle bir dolaştırsanız sadece belediye performanslarına bakarak nerenin AK PARTİ nerenin CHP tarafından yönetildiğini net olarak tespit eder.

CHP tarafından yönetilen şehirlerin sokakları ağlıyor.

CHP için önemli olan belediyeyi yönetmek değil öncelikleri algıyı yönetmek.

Sarıyer de tam olarak öyle. On yılını dolduran ve ilçenin bir tek sorununa çözüm bulamamış bir belediye yönetimi var. Belediye yönetiminde yerlerde sürünen performans algı yönetiminde tavan yapıyor.

Bugün Sarıyer belediyesinde yaşananların onda biri bir AK PARTİ belediyesinde yaşansa belediye başkanı sokağa çıkamaz. Ama söz konusu CHP olunca yüz kızartan tablodan bir başarı hikayesi yazılıyor.

İmar rezalet durumda. Kentsel dönüşüm sıfır. Sosyal belediyecilik hiç yok. Belediyecilik hizmeti olarak sayabileceğiniz hiçbir şey yok.

Bugün planlama ve hak sahiplikleri sorunlarını çözmüş son aşamasına gelinen kentsel dönüşüm programları nedeniyle AK PARTİLİ Belediyeler acımasız bir şekilde eleştiriliyor.

Peki kentsel dönüşüm konusunda CHP’li belediyelerin ve özellikle Sarıyer belediyesinin yaptığı ne var? Koca bir hiç.

Bugün Türkiye’nin birikmiş imar, mülkiyet ve kentsel dönüşüm sorunlarını çözmek için gereken tüm adımlarını atmış AK Parti var.

Sarıyer özelinde de başka hiçbir bölgeye benzemeyen imar, mülkiyet ve kentsel dönüşüm sorunları var. Sarıyer’in sorunlarının çözümü için atılan adımlara öncülük eden AK PARTİ Sarıyer ilçe başkanı Salih Bayraktar AK PARTİ Sarıyer belediye başkan adayı oldu.

Sarıyer’de doğmuş, bütün hayatı Sarıyer de geçmiş gerçek bir Sarıyerli. Dört yıldan uzun bir süreden bu yana Sarıyer ilçe başkanı olarak görev yapıyor. Siyaset ve sivil toplum çalışmaları ile Sarıyer’i kavramış çok güçlü bir karakter.

Sarıyer gibi sorunları yuvarlanarak büyümüş ve halen kar topu gibi büyümeye devam eden bir ilçenin silkinmesi, kendi potansiyeli ile buluşması ve ayağa kalkması için güçlü bir başkana ihtiyaç var.

Salih Bayraktar imar affı ile getirilen çözümden yararlanamayan Sarıyer’in büyük bölümü için getirilen ek çözüm paketinin de mimarı.

Siyasetin güçlü karakterleri çözüm için kapıları aralıyor.

Siyasete öncülük edenler ne kadar güçlü olursa siyasetin ilkeleri de o kadar ayakta duruyor

Bazen sorunların çözümü için rutinler yetmez. O zamanlar da güçlü liderliklere ihtiyaç olur.

Sarıyer’in yaşam tarzındaki çeşitliliğin teminatı da bu çeşitlilik içinde büyümüş güçlü bir Sarıyer çocuğudur.

24 Haziran’da AK PARTİ Sarıyer’de birinci parti oldu. Salih Bayraktar güçlü bir siyasetçi olarak Sarıyer için öncülük ettiği projelerle siyasete ilave bir ivme kazandıracaktır.

Cumhur İttifakının adayı olarak seçimin favorisi durumunda. Biriken sorunların çözümü ve Sarıyer’in potansiyeli ile buluşması için Salih Bayraktar gibi güçlü bir başkana ihtiyaç var.
 

Kaynak:emlakkulisi.com

7
Sarıyer'in Ayazağa Mahallesi'nde başlayan kentsel dönüşümde sorunlar bitmiyor. Kentsel dönüşüm sözleşmesi imzalayan bazı firmaların kendilerini kandırdığını söyleyen vatandaşlar şikayette bulundu.

Sarıyer Ayazağa'da kentsel dönüşüm sözleşmesi imzaladıkları bazı firmaların kendilerini kandırdıklarını söyleyen mahalle sakinleri Cumhurbaşkanlığı'na şikayet dilekçesi yazdı.

Cumhurbaşkanlığı gelen şikayetler sonucunda soruşturma talimatı verdi. İstanbul Valiliği, soruşturmayı yürütmesi için Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin'i görevlendirdi.


Kaynak:emlakkulisi.com

8
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Sarıyer'de kentsel dönüşüm söz verdi. Bakan Özhaseki, Armutlu ve Derbent’te proje geliştirdiklerini belirterek, “Sarıyer’de yerinde dönüşüme başlıyoruz” dedi
 
AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı’nın organizasyonu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Bakanlık müsteşarları ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sarıyer Kültür Merkezi'nde, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleriyle bir araya geldi. Yüzlerce Sarıyerlinin takip ettiği toplantıda Bakan Özhaseki, Sarıyer’in merakla beklediği mülkiyet sorunu ile ilgili önemli açıklamalar yaparak, “Yerinde dönüşüm” sözü verdi

"Kentsel dönüşüm alanı ilan etmekten başka çaremiz yok"
Sarıyer ve çevresini iyi bildiğini anlatan Bakan Özhaseki, “Buradaki projeleri de yakından takip ediyorum. Bu toplantı bundan sonra beraber çalışacağımız yılların başlangıcı olacak. Türkiye’de toprakların yüzde 42’si deprem bölgesi üzerinde. Bu sorunun çözümünde kentsel dönüşüm alanı ilan etmekten başka çaremiz yok. Hiçbir ilçe belediyesinin size tapu verme imkânı yok. Söyleyenler yalan söylüyor. Kentsel dönüşümle ilgili bir riskli alan ilanı varsa yetki direk bakanlığımıza geçer” dedi. Sarıyer’de yerinde dönüşüme başlıyoruz Sarıyer’de kentsel dönüşüm çalışmalarına başlayacaklarını belirten Bakan Özhaseki, “Burada yıllardır oturan tapusu olan veya olmayan üzerinde bir ev var ve içinde bir kardeşimiz oturuyorsa onu başımızın tacı göreceğiz onu hak sahibi yapacağız. Başka çözüm yok. Çözümün yolu da bu yasadan geçiyor. Armutlu bölgesi için bir proje geliştirdik, Derbent için de büyükşehir belediyemiz çalıştı. Şimdi

önümüzdeki günlerde bu iki projenin de ucundan tutacağız, ilavelerle kentsel dönüşüme başlayacağız. Ama yerinde dönüştüreceğiz. Bunun aksi mümkün değil. Herkesin sağlıklı düzgün evlerini yaptıktan sonra bir Allah razı olsun demeniz bizim için yetecek” dedi.

Kaynak:emlakkulisi.com

9
İstanbul'un Sarıyer ve Antalya'nın Kepez ilçelerine bağlı bazı mahallelerin sınırları içinde yer alan bazı bölgeler, Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edildi.
 
Bakanlar Kurulunun riskli alan ilanına ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, İstanbul'un Sarıyer ilçesine bağlı Çamlıtepe (Derbent) ve Darüşşafaka mahalleleri ile Antalya'nın Kepez ilçesine bağlı Gülveren Mahallesi sınırları içinde kalan bazı alanlar, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'a göre riskli alan ilan edildi.

Kaynak:emlakkulisi.com

10
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, yeni belediye binasının şantiyesinin kapılarını Yurt Gazetesi'ne açtı. Yakında bu binada hizmet vermeye başlayacaklarını belirten Genç, binanın Avrupa standartlarında olduğunu söyledi.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, halka tapu belgelerini verebilmek için mücadelelerinin sürdüğünü belirtti. "Büyükşehir bizi öldürüyor" diyen Genç, seçimi CHP kazanınca Ankara'dan yasanın değiştirildiğini vurguladı.

Kaynak:emlakkulisi.com

11
Sarıyer’in en gözde semtlerinden Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’ne sevindirici haber geldi. Danıştay 14. Dairesi, mahalleyi “riskli alan" ilan eden Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Fatih Sultan Mehmet Mahallesi artık riskli alan değil...

Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nin riskli alan ilan edilmesi yönündeki karar; 6306 sayılı Afet Riski Altında Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun 2’nci maddesine göre Bakanlar Kurulu’nca 24/12/2012 tarihinde kararlaştırılmış, 20 Ocak 2013’te Resim Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Kararla birlikte mahalleyi içine alan toplam 140 hektarlık alan riskli alan ilan edilmişti. Bu kararla birlikte mahallenin tahliyesinin önündeki hukuki engeller kaldırılmış, gecekonducular hukuken köşeye sıkıştırılmıştı.
 
DANIŞTAY “RİSKLİ ALAN” KARARINI İPTAL ETTİ

Ancak mahalle sakinleri konuyu mahkemeye taşıdı. Mahalle adına dava açan, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Yardımlaşma Kültür ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Fazlı Ceylan, kararın iptal edilmesi için konuyu mahkemeye taşıdı. Sarıyer Belediyesi de davacı mahalle sakinlerinden yana tavır alarak müdahil olarak mahkemeye avukatlarıyla katıldı. Danıştay 14. Daire Mahkemesi’nde davalılar ise Başbakanlık ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı oldu.

Mahkeme mahallenin riskli alan olabilmesi için, mahallede gerekli teknik incelemenin yapılmadığına, riskli alan kararı alınmasına neden olacak gerekli çalışmaların yapılmadığına karar vererek, riskli alan kararının iptal edilmesine hükmetti. Tarihi kararın alındığı mahkeme salonuna Baltalimanı Muhtarı Ali Haydar Aslan, FSM Muhtarı Osman Karaçam, Dernek Başkanı Fazlı Ceylan ve avukatlar hazır bulundu. Mahkemenin verdiği karar mahallede ve mahkeme salonunda yüzlerin gülmesine neden oldu.

Kaynak:emlakkulisi.com


12
Sarıyerli mahalle kooperatifi ve dernek yöneticilerinin katıldığı, kentsel dönüşüm ve imar yasası konularını masaya yatırıldığı toplantı, Sarıyer Belediyesi Evlendirme Dairesi ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay’ın da katıldığı toplantıda, 1984 yılı 2981 sayılı imar affı yasasına karşı 16.05.2012 yılında çıkarılan 6306 sayılı (Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi) kanuna karşı birlik ve beraberlik içinde olmaya devam edileceği vurgusu yapıldı.

Başkan Genç: Dernek ve Kooperatiflerimiz, toplumsal gücümüzdür.


Kaynak:emlakkulisi.com

13
Esenler'de Kentsel Dönüşüm / Yeni Esenler 2023'te tamam!
« : Kasım 20, 2019, 05:22:11 ÖS »
10. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi'nde konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, kentsel dönüşüm çalışmalarını anlattı, Göksu 2023'te Yeni Esenler projesini tamamlamayı planladıklarını söyledi.

İstanbul Hilton Bosphorus Fuar Merkezi'nin ev sahipliğinde bu yıl 10'uncusu düzenlenen Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi, gayrimenkul sektörünün temsilcilerini ve alıcılarını bir araya getirdi. Fuarın ikinci günündeki oturumuna katılan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, yatırımcılara kentsel dönüşüm konusunda Türkiye'nin öncüsü olan Esenler'deki çalışmaları anlattı.
 
GÖKSU: BU BİR GÖNÜL SORUMLULUĞU

Arap ülkelerinin iş adamlarını ve gayrimenkul yatırımcılarını Yeni Esenler'e yatırım yapmaya davet eden Başkan Göksu, "Siz kardeşlerimizin ilçelerimizde yapacağı ekonomik faaliyetleri, aynı zamanda sosyolojik ve kültürel bir dayanışma olarak da görüyoruz. Her konuda sizlere destek vermeyi, sizlerin yardımcısı, sizlerin rehberi olmayı bir gönül sorumluğu olarak görüyoruz" diye konuştu. 

GÖKSU: YENİ ESENLER 2023'TE BİTECEK

Başkan Göksu, katılımcılara Esenler Belediyesi'ne devredilen askeri alanda inşa edilecek Yeni Esenler'i ve kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak dünyanın en büyük şehir parkını da anlattı. Yeni Esenler'in az katlı ve toprağa yakın yapılardan oluşacağının altını çizen Başkan Göksu, "Yeni Esenler, bin, bin 500 nüfuslu öbekler şehri olarak kurgulanacak ve her bir öbek şehrin merkezinde İslam medeniyetinin sembolleri olacak. Şehir, cami mekanı çerçevesinde tasvir edilecek ve tasarlanacak. Bu şehirde bilgi teknolojisinin tüm imkanları kullanılacak. Yani akıllı şehir olacak. Bu şehir yaşayanlara ek maliyet de getirmeyecek. İnşallah Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında, 2023'te proje tamamlamayı planlıyoruz" dedi.

Esenler'de kişi başına düşün yeşil alan miktarının Tarihi Proje ile birlikte 21 metrekareye çıkacağını efade eden Başkan Göksu, konuşmasını son bölümünde, Türkiye'de kentsel dönüşümün başladığı Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Konutları'nın yanı sıra Turgutreis ve Çifte Havuzlar Mahallelerindeki kentsel dönüşüm projelerini anlattı.


Kaynak:emlakkulisi.com

14
Esenler'de Kentsel Dönüşüm / Esenler'e dönüşüm piyangosu!
« : Kasım 20, 2019, 05:21:08 ÖS »
2012 yılında Esenler'de başlayan kentsel dönüşüm çalışmaları ile bölgede konut fiyatları son iki yılda yüzde 100 arttı.

Esenler’de 2012’de başlayan kentsel dönüşüm hamlesi, konut fiyatlarını son iki yılda yüzde 100 artırdı. Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Esenler’in kentsel dönüşüm çalışmalarıyla İstanbul’un cazibe merkezi haline geldiğini ifade etti.


Ekim 2012'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde Esenler'de başlattığı "kentsel dönüşüm" hamlesi, ilçenin makus talihini de değiştirdi. Esenler, kentsel dönüşümle birlikte İstanbul'da gayrimenkul değerlerinin en fazla arttığı ilçelerden biri haline geldi. İlçede konut fiyatları, son iki yılda ortalama yüzde 100 oranında arttı. Kentsel dönüşümü milli bir proje olarak tanımlayan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, "Esenler'de, 'Çocuklarınıza tabut değil, güvenli konut bırakın' sloganıyla yola çıktık. İlçemizi, Türkiye'nin kentsel dönüşüm laboratuvarı haline getirdik. Kentsel dönüşümü, fiziki ve sosyal altyapının yenilenmesi ve yaşam kalitesinin artışı olarak görüyoruz. Bu nedenle ilçemizin farklı mahallelerinde kentsel dönüşüm projeleri yaptık ve devam ediyoruz. Belediye olarak ilçedeki 25 binden fazla konutun yenilenmesini veya yenilenme sürecine girmesini sağladık. Böylece 150 bin insanımızı deprem riskinden uzak, güvenli ve sağlıklı konutlara kavuşturduk" dedi.


Kaynak:emlakkulisi.com

15
Çiftehavuzlar Kentsel Dönüşüm Projesi'nde hak sahipleriyle görüşmeler başladı. Çiftehavuzlar'daki 151 bina, 853 bağımsız birimin çalışmaları tamamlandı.

Çiftehavuzlar Kentsel Dönüşüm Projesi'nde hak sahipleriyle görüşmeler başladı.

100 bin konuttan 25 bini yenilenen Esenler’de yerinde dönüşümler devam ediyor.  TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamasında Esenler Oruçreis ve Çiftehavuzlar'da kentsel dönüşüme gireceklerini belirtmişti.

Çiftehavuzlar'daki 151 bina, 853 bağımsız birimin çalışmaları tamamlandı. Depreme dayanıksız eski yapılar Esenler Belediyesi öncülüğünde yenilenmeyi bekliyor. Esenler Belediyesi, TOKİ’den gerekli yetkiyi alarak, hak sahipleriyle görüşmeleri başlattı.

Esenler Belediye Başkanlığı Binası’nda bulunan Kentsel Dönüşüm Ofisi’nde yetkili isimler hak sahiplerini bekliyor.

Esenlerde marka olacak proje, birçok akademik kaynak sentezlenerek, üniversitelerle istişarelerde bulunarak ortaya konuldu.
Çiftehavuzlar'daki proje ile kentsel dönüşümde yeni bir sayfa açılacak.

Kaynak:emlakkulisi.com

16
Esenler'de Kentsel Dönüşüm / Esenler'de 40 bin konut yenilenecek!
« : Kasım 20, 2019, 05:20:08 ÖS »
Esenler'de hayata geçirilen Ömür İstanbul projesinin tanıtım toplantısında konuşan Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ilçedeki 40 bin konutu 2023 yılına kadar yenileyeceklerini belirtti.

Esenler Turgut Reis Mahallesi'nde hayata geçirilen Ömür İstanbul projesi Tekstilkent Ramada Otel'de gerçekleştirilen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Efitaş İnşaat, Esenler Belediyesi ve Eskon İnşaat ortaklığı ile hayata geçirilen Ömür İstanbul 10 bin metrekare arsa alanı üzerinde yükseliyor. Projede 278 konut ve 3 ticari ünite yer alıyor.


Projenin tanıtım toplantısında konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, ilçede yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili açıklamalar yaptı. İlçede yenilenmesi gereken 100 bin konutun 26 bin adetini yenilediklerini söyleyen Başkan Göksu kalan konutları da en kısa zamanda yenileyeceklerini belirtti.

Kaynak:emlakkulisi.com

17
Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından dün Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda yapılan yazılı açıklamaya göre Esenler Dönüşüm Alanı 2. Etap'ın kesin kabul tutanağına onay bildirisi açıklandı.

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından dün KAP'a yapılan bildiride Esenler Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanı Kesin Kabulü hakkında açıklama yapıldı.

Esenler Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanı 2. Etap Konut İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenleme İşi'nin Kesin Kabulü yapılmış olup Kesin Kabul Tutanağı 28 Aralık 2017 tarihinde onaylandı.


Kaynak:emlakkulisi.com

18
ESİNDER Başkanı Özkan Ercan, Esenler'de yaklaşık beş yıllık sürede 25 bin konutun dönüştüğünü belirtti. Arıca "DASK yaptıracak kişilerden risk raporu alınmalı. Bu çok kolay adım gerçekleştiğinde Türkiye'de kentsel dönüşüm patlar" açıklaması yaptı . 
ESİNDER Başkanı Özkan Ercan, Esenler'de yaklaşık beş yıllık sürede 25 bin konutun dönüştüğünü belirtti.

 

ESİNDER Başkanı Özkan Ercan, Esenler’de yaklaşık beş yıllık sürede 25 bin konutun dönüştüğünü belirtti. Ercan, İstanbul’da Gaziosmanpaşa, Beyoğlu ve Esenler ilçelerinin kentsel dönüşümde iyi adımlar attığını ancak Türkiye genelinde istenilen noktaya ulaşılamadığını belirterek, “DASK yaptıracak kişilerden risk raporu alınmalı. Bu çok kolay adım gerçekleştiğinde Türkiye’de kentsel dönüşüm patlar” açıklaması yaptı .


 
 

ESENLER İnşaat Müteahhitleri Demeği (ESİNDER) Başkanı Özkan Ercan, kentsel dönüşümün başladığı 2012 yılından 25 bin konutun dönüştüğünü, 100 bin bağımsız birimin de dönüşmeyi beklediğini ifade ederek, “Esenlerde neredeyse Türkiye’nin bazı küçük illerindeki toplam sayı kadar konut dönüştü” dedi

 

Özkan Ercan, yaptığı açıklamada. Kentsel Dönüşüm Yasası olarak bilinen 6306 sayılı Alet Riski altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanunun çıkması sonrası içinde hareketliliğin başladığını ifade etti.

 

Ercan, son 6 aya kadar dönüşümü yavaşlatan ciddi unsurlar bulunduğunu, kanundaki değişikliklerin kentsel dönüşüme hiçe kattığını belirterek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kentsel dönüşüme büyük önem verdiğini, dönüşümün önündeki engelleri kaldırmak için hak sahibinden müteahhide kadar bütün paydaşlarla toplantılar gerçekleştirdiğini, bu konuda yeni beklentilerinin olduğunu kaydetti.

 

RUHSATI OLMAYAN BİNALAR
Ruhsatı olmayan bunların dönüşümü sırasında belediyelerin “ciddi şekilde” harç aldığını, bunun da kentsel dönüşümü yavaşlattığını savunan Ercan, şunları kaydetti:

 

“Belediyeler dönüşüm sırasında ruhsat harçlarını almazsa gelir kaybı yaşadıklarını belirtiyor. Yeni yapılan konutlar iskanlı olacak ve daha yüksek orandan emlak bedeli ödemeye başlayacak. Şu anda depreme dayanıksız kaçak binalar arsa payından vergi ödüyor. O binalar yenilendikten sonra iş yeri veya daire olarak vergi ödeyecek. Bu da belediyelerin gelirlerini ciddi şekilde artıracak”

 

Belediyelerin olaya uzun vadeli bakması gerektiğini vurgulayan Ercan, bina yenileme esnasında alınan harçların hafifletilmesi veya kaldırılması durumunda belediyelerin gelirinin artacağını söyledi.

 

ÜÇ İLÇE KENTSEL DÖNÜŞÜMDE BAŞARILI
Özkan Ercan, kentsel dönüşüm kredisinde kamu bankalarının henüz istenilen noktada olmadığını belirterek, “Kentsel dönüşüm kredisinde kamu bankaları inisiyatif alsın. Nasıl ki faiz oranlarının düşmesi ipotekli satışları artırdıysa kamu banklarının kentsel dönüşüm kredisine odaklanması da dönüşümü hızlandım” dedi.

 

 

Türkiye’nin henüz kentsel dönüşümün başında olduğunu, halihazırda ülke genelinde 53 milyon adet konutun dönüşüm beklediğini kaydeden Ercan, “ülkemizde dönüşecek daha çok konut var” ifadesini kullandı.

 

İstanbul’da Gaziosmanpaşa, Esenler ve Beyoğhı’nun kentsel dönüşümde iyi okluğunu ancak bazı ilçelerde kentsd dönüşüm için risk raporu dahi verilemediği iddia eden Ercan, Türkiyede kentsd dönüşümü hızlandırmanın en önemli yollarından birinin DASK poliçesi yaptıracak kişilerden risk raporu istenmesi okluğunu söyledi

 

Ercan, “Nasıl ki iskaıısrz binalara dektrik, su. doğal gaz bağlamıy orsanız, DASK yapıLıcak binalardan da deprem risk raporu isteyin. Deprem risk raporu getirene DASlCı yaparsanız, getirmeyen binayı yeniler. Türkiyede kentsd dönüşüm o gün patlar. Bu aslında zor değil, çok kolay” diye konuştu

 

Ercan, kentsel dönüşümün başladığı 2012 yılından beri Esenlerde 25 bin konutun dönüştüğünü belirterek. “Aynca, 100 bin bağımsız birim de dönüşmeyi bekliyor. İlçemiz bu noktada birçok kentten dalla iyi durumda. Neredeyse Türkiye’nin bazı küçük illerindeki toplam sayı kadar konut dönüştü” dedi.

 

BİNALAR ISI YALITIMLI
Yenilenen binaların ısı yalıtımlı olduğunu ve bu konuda teşvik de verildiğini hatırlatan Ercan, depreme dayanıksız bir binada ayda -100-500 lira doğalgaz parası ödeyen bir konut sakininin, yenilenen binada 100-150 lira ödediğini, enerji giderinin ortalama yan yarıya düştüğünü, bazı yerlerde bu oranın yüzde 50 yi geçebildiğini söyledi.

 

Konutların değeri 4 kat artıyor
 

Kentsel dönüşüm ile konutların değerinin de arttığını belirten Esenler İnşaat Müteahhitleri Demeği Başkanı Özkan Ercan, “Esenler için düşünürsek konutların değeri dönüştükten sonra ortalama 3-4 kat artıyor” dedi.

Kaynak:emlakkulisi.com

19
17 Ağustos'un yıl dönümünde Esenler'de depreme yönelik yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi veren Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler'deki konutların yüzde 40'ının yenilendiğini söyledi.

Kaynak:emlakkulisi.com

20
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 22 Kasım Cuma günü Sinop'a geliyor.

AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş tarafından Sinop'a davet edilen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un, Sinop programı kapsamında kentteki kentsel dönüşüm ve meydan projesi başta olmak üzere pek çok konu hakkında incelemelerde bulunacağı öğrenildi.

Sinop Milletvekili Maviş, "Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum'un Sinop programı bir hayli yoğun olacak. Sinop'umuzun çözüm bekleyen konularını Bakanımıza yerinde sunacağız. Belediye başkanlarımızın ve kamu kurumlarımızın yöneticilerinin katılımı ile bir 'İl Değerlendirme Toplantısı' yapacağız. Bu toplantıda il ve ilçelerimizin temel ihtiyaçlarını değerlendirileceğiz" dedi.

Maviş, Bakan Kurum'un STK'larla da bir araya geleceğini söyledi. Sinop'ta, "Millet Bahçesi", "Meydan Projesi", "TOKİ Toplu Konut Projesi" gibi önemli projelerin de saha incelemelerini yapacak olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, akşam da AK Parti İl Başkanlığında, AK Parti teşkilatları ile bir araya gelecek.

Kaynak:haberler.com

Sayfa: [1] 2 3 4